EnglishGermanTurkish

Tüm Sorularınız İçin:

0553 978 5636

Randevu İçin:

0553 978 5636

İletişim İçin

iletisim@docdrhanifisahin.com

Histeroskopi

Histeroskopi

Kadın sağlığının korunmasında son derece önemli bir işlem olan histeroskopi, bebek sahibi olma ya da jinekolojik problemlerden kurtulmak için öne çıkan bir yöntemdir. Uygulamanın bu konuda uzman doktorlar tarafından, doğru merkezlerde yapılması gerekmektedir.

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

Histero ve Skopi olmak üzere iki kelimeden oluşan Histeroskopi, rahim ve görüntüleme kelimelerinden oluşmuştur, halk arasında vajinal kamera da denilen özel optik bir cihazla rahim ağzından girilerek rahim içinin ve tüplerin rahime açılan kısmının kamera yardımıyla değerlendirilmesi işlemine verilen isimdir. Histeroskopi tanısal (Diagnostik) ve tedavi (operatif) olmak üzere iki amaçla kullanılmaktadır.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Histeroskopi, herhangi bir kanama şikayetinde, adet düzensizliğinde, ağrı durumlarında, rahim içinde görülebilecek miyom, polip gibi patolojilerde, doğuştan anomalilerde, tekrarlayan gebelik kayıplarında, ucu kaybolmuş spirallerin çıkartılmasında, rahimde yapışıklık ve rahimde perde bulunması durumlarında hem tanısal hem de tedavi amacıyla kullanılır. Ayrıca histeroskopi ile rahim duvarı (endometrial) patolojilere tanı koymak için örnek alınabilir.

HİSTEROSKOPİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Histereskopi işlemi hem ofis hem de ameliyathane şartlarında yapılabilir. Ofis histeroskopi genel anestezi uygulanmadan, sadece lokal anestezi ile yapılan tanısal histeroskopiye denilir. Bazı ofis histereskopi aletlerinde, küçük aletlerin kullanılmasını sağlayan girişler bulunmaktadır. Teknolojik ilerlemeler ışığında günümüzde histeroskopi işlemi daha ince ve küçük aletlerle gerçekleştirilebilirken, çok küçük aletlerin rahim içerisine yerleştirilmesine de olanak sağlar. Bu sayede küçük polipler ya da rahim içinde kalmış ipi görünmeyen spiraller aynı anda ofis histeroskopi ile çıkarılabilir.  Böylece hastalar daha konforlu, daha az risk alarak ve daha düşük maliyetle bazı işlemlerini ofis histeroskopi ile yaptırabilir.

Milimetrik olarak biraz daha kalın olan operatif (cerrahi) histeroskopi, tanısal histeroskopi ile aynı mantıkta çalışır. Ancak operatif histereskopide cerrahi uygulama için gerekli olan küçük aletlerin kullanılmasını sağlayan girişler bulunmaktadır. Bu aletler ile daha büyük miyom ve polip gibi lezyonların çıkarılıp, tedavi edilmesi sağlanır.

WhatsApp
Hemen Ara